Organisation

Hultafors Group Sverige marknadsför och säljer följande varumärken: Snickers Workwear, W.Steps, Hultafors, Fein, Hellberg Safety och Solid Gear Footwear.

Marknad & Försäljning

Fredrik Raschke Försäljningschef 0722-00 61 07 fredrik.raschke@hultaforsgroup.se

Eric Kevsjö
Ekonomichef 0730-80 68 08
eric.kevsjo@hultaforsgroup.com

Jennifer Gabre Sälj- & Marknadskoordinator 0702-915380 jennifer.gabre@hultaforsgroup.se

Distriktssäljare

Tommy Näslund Säljare D1 tommy.naslund@hultaforsgroup.se 0738- 11 09 14

Sara Falk Säljare D2 sara.falk@hultaforsgroup.se 0702-54 26 18

Mats Wilson Säljare D3 mats.wilson@hultaforsgroup.se 0727-14 09 80

Joel Feller Säljare D4 / Key account manager joel.feller@hultaforsgroup.se 0737-34 54 78

Thomas Lindh Säljare D5 thomas.lindh@hultaforsgroup.se 0768-80 70 50

Ebbe Hellsing Säljare D6 ebbe.hellsing@hultaforsgroup.se 0730-78 68 01

Per Gidén Key account manager per.giden@hultaforsgroup.se 0761-16 62 76

Snickers Workwear - En del av Hultafors Group

Snickers Workwear grundades av hantverkaren Matti Viio år 1975. Han började tillverka hållbara, funktionella och stilrena arbetskläder till hantverkare, allt från arbetsbyxor till verktygsbälten. Det är hans arv som satt grunden för det innovativa arbetssätt Snickers Workwear har idag. År 2007 blev varumärket en del av Hultafors Group vars vision är att skapa och erbjuda professionella hantverkare funktion, säkerhet, skydd och effektivitet i toppklass.

I koncernen ingår även andra premiumvarumärken, som Hultafors som förser hantverkare med handverktyg som tumstockar, hammare och vattenpass, W.Steps som erbjuder säkra och hållbara stegar, Solid Gear Footwear som skapar säkra skyddsskor och Hellberg Safety som tillverkar både hörselskydd och ansiktsskydd.