Organisation

Hultafors Group Sverige marknadsför och säljer följande varumärken: Snickers Workwear, Wibe Ladders, Hultafors, Fein, Dunderdon, Hellberg, Solid Gear Footwear och Toe guard.

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING

Cai Essén VD 072-21 96 201 cai.essen@hultaforsgroup.se

Fredrik Raschke Försäljningschef Snickers Workwear 0722-00 61 07 fredrik.raschke@hultaforsgroup.se

Eric Kevsjö
Ekonomichef 0730-80 68 08
eric.kevsjo@hultaforsgroup.com

Lisa Forssén Holst Marknadschef 0730-491315 lisa.forssenholst@hultaforsgroup.com

Maria Samuelson Sälj- & Marknadskoordinator 0761-357123 maria.samuelson@hultaforsgroup.se

DISTRIKTSSÄLJARE

  1. Andreas Granstedt Distriktssäljare Övre Norrland 0738-11 09 14
    Andreas.granstedt@hultaforsgroup.se

  2. Sara Falk Distriktssäljare Norra Stockholm Mälardalen/Dalarna 0702-542618

  3. Mats Wilson Distriktssäljare Södra Stockholm/Värmland 0727-14 09 80 mats.wilson@hultaforsgroup.se

  4. Joel Feller
    Distriksäljare, Västra Götaland/Småland Kundtjänst: 0737- 34 54 78 Joel.feller@hultaforsgroup.se

  5. Ebbe Hellsing Distriktssäljare Syd 0730-786801 ebbe.hellsing@hultaforsgroup.se

  6. Tibor Sarosdi Key Account Manager 0703-55 41 42 tibor.sarosdi@hultaforsgroup.se

  7. Tobias Fredriksson Key Account Manager 0708-35 02 04 tobias.fredriksson@hultaforsgroup.se

Snickers Workwear - En del av Hultafors Group

Snickers Workwear grundades av hantverkaren Matti Viio år 1975. Han började tillverka hållbara, funktionella och stilrena arbetskläder till hantverkare, allt från arbetsbyxor till verktygsbälten. Det är hans arv som satt grunden för det innovativa arbetssätt Snickers Workwear har idag. År 2007 blev varumärket en del av Hultafors Group vars vision är att skapa och erbjuda professionella hantverkare funktion, säkerhet, skydd och effektivitet i toppklass.

I koncernen ingår även andra premiumvarumärken, som Hultafors som förser hantverkare med handverktyg som tumstockar, hammare och vattenpass, Wibe Ladders som erbjuder säkra och hållbara stegar, Solid Gear Footwear som skapar säkra skyddsskor och Hellberg Safety som tillverkar både hörselskydd och ansiktsskydd.